herbGiżycko jest największym miastem krainy Wielkich Jezior Mazurskich, położonym w jej centrum, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi obszarowo jeziorami - Kisajnem i Niegocinem. Liczy około 31.000 mieszkańców. Latem oczywiście ta liczba ulega znacznej zmianie. Przywile miejskie otrzymało jeszcze w 1612 r. Herbem miasta są trzy białe leszcze ułożone poziomo na niebieskim tle. Liczne połączenia jezior kanałami tworzą szlak wodny długości ok. 200 km. Giżycko jest siedzibą władz miejskich i gminnych.
W herbie miasta widnieją trzy białe leszcze na niebieskim tle. Legenda głosi, że przebywający w Giżycku książę Fryderyk Wilhelm w miejscowej karczmie zjadł trzy smażone leszcze, które tak mu smakowały, że dał miastu godło przedstawiające to, co miał na talerzu. Do legendy nawiązuje fontanna, stojąca przed budynkiem poczty. Są na niej umieszczone właśnie trzy duże ryby.

 

gizyckoDzięki swemu malowniczemu położeniu jest jednym z największych w kraju ośrodków wczasowo-turystycznych. 26% powierzchni miasta zajmują jeziora. Oprócz wymienionych - Kisajna i Niegocina - w granicach miasta znajdują się dwa mniejsze - Popówka Duża i Popówka Mała. Miasto dysponuje atrakcyjną ofertą turystyczną na każdą porę roku! W sezonie letnim otaczające miasto jeziora, połączone licznymi kanałami, zapraszają do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa. Nic dziwnego, że tu właąnie powstało w 1995 r. Giżyckie Stowarzyszenie Żeglarskie zmierzające do integracji środowiska żeglarskiego i popularyzacji jachtingu. Dla miłośników sportów wodnych organizowane są liczne imprezy regatowe oraz prestiżowe zawody żeglarskie. Z kolei zimą lodowe tafle akwenów wodnych stwarzają znakomite warunki do uprawiania sportów bojerowych i żeglarstwa. Jeziora stanowią ponadto znakomitą bazę do łowienia ryb, zarówno amatorsko, jak i sportowo, co jest równie atrakcyjne latem, jak i "spod lodu" zimą.
Pora wiosenna i początek jesieni to doskonały czas na piesze, rowerowe, czy konne wędrówki w przepiękne krajobrazowo okolice Mazur. Dodatkowym walorem rekreacyjnym miasta i jego okolic są lasy. To prawdziwy raj dla grzybiarzy! Lasy są poza tym siedliskiem wielu gatunków ptactwa i zwierzyny łownej i stwarzają możliwości rozwoju myślistwa o znaczeniu międzynarodowym. Organizowane są polowania na łosie, jelenie, sarny, dziki.

Na turystów czekają w Giżycku nieliczne, ale warte obejrzenia zabytki: skrzydło zamku krzyżackiego z XIV w., kościół ewangelicki z XIX w., kamienice z XIX w., wieża ciśnień z końca XIX w. Widowiskowe jest działanie mostu zwodzonego na Kanale Łuczańskim - ciekawego obiektu z poł. XIX w. - jedynej zachowanej w Europie konstrukcji tego typu. Największą atrakcją jest niewątpliwie Twierdza Boyen - interesujący przykład budownictwa wojskowego I poł. XIX w. Obok Twierdzy znajduje się Krzyż Św. Brunona, a przy nim najładniejszy punkt widokowy na jezioro Niegocińskie. Wzniesiona w kształcie nieregularnego wieloboku, oprócz kilometrów wałów i murów, posiada wiele ciekawych budowli i budynków, sukcesywnie odrestaurowywanych i przystosowywanych dla potrzeb turystów. Funkcjonują tu liczne kawiarnie, kluby, amfiteatr i schronisko młodzieżowe. Prężnie działające Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen dąży do tego, by uczynić z Twierdzy prawdziwą, tętniącą życiem perłę Mazur.

Giżycko ma dogodne połączenia komunikacyjne - kolejowe i autobusowe oraz jest niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym węzłem białej floty Żeglugi Mazurskiej. Jest także centrum kulturalnym i oświatowym Mazur. Na odwiedzających czeka bogate zaplecze rekreacyjne i socjalno-bytowe. Są tu liczne przystanie, wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego, korty tenisowe, boiska, stadion, amfiteatr. Ostatnie lata pokazują, że aktywny wypoczynek i poznawanie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na rowerach znajduje coraz więcej zwolenników. Rozległe powierzchnie czystych wód i lasów oraz urozmaicona rzeźba terenu decydują o szczególnej atrakcyjności turystyki rowerowej. Turyści mogą skorzystać z wytyczonych na ziemi giżyckiej tras rowerowych o łącznej długości ok. 400 km, pozwalających dotrzeć w najciekawsze zakątki regionu i mających połączenia z innymi szlakami Mazur. Na zlecenie Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji trasy zostały oznakowane i wydany został folder z mapką i opisem. Giżycko stanowi doskonałą bazę wypadową we wszystkie interesujące i warte

Goście znajdą tutaj także dobre zaplecze gastronomiczne oraz wygodną, całoroczną bazę noclegową. Niewątpliwie do najważniejszych sukcesów miasta zaliczyć należy oddanie w 1994 r. nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu przedsięwzięciu Giżycko ma szansę stać się jednym z najczystszych miast Polski północno-wschodniej.

Najlepiej o wyjątkowym uroku tego miasta przekonać się osobiście. Nie zwlekaj więc z Twoim urlopem i spędź go na Mazurach w Giżycku.

Joomla templates by a4joomla