mapka jeziorPojezierze Mazurskie jest częścią Pojezierza Wschodniobałtyckiego leżące między dolinami rzecznymi Pasłęki na zachodzie, a Raspudy na wschodzie. Powierzchnia pojezierza jest silnie pagórkowata z najwyższym szczytem (Góra Szeska) położonym na wysokości 309 m.n.p.m. oraz bardzo dużą liczbą jezior (Śniardwy, Mamry, Niegocin, Nidzkie i inne). Pod względem klimatycznym Pojezierze Mazurskie jest najchłodniejszym (poza Karpatami) obszarem Polski, o mroźnych zimach i krótkim okresie wegetacyjnym (190-200 dni) oraz najdłuższym (część wschodnia pojezierza) okresie zalegania pokrywy śnieżnej. Opady wynoszą około 500-700 mm, zróżnicowane w zależności od charakteru terenu. W obrębie Pojezierza Mazurskiego rozróżnia się mniejsze jednostki fiz.-geogr.: Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Mrągowskie, Krainę Wielkich Jezior, Krainę Węgorapy, Wzgórza Szeskie, Pojezierze Ełckie i Równinę Mazurską.
Kraina Wielkich Jezior jest środkową, najniżej położoną częścią Pojezierza Mazurskiego (115-120 m.n.p.m), między Węgorzewem na północy, a Rucianem na południu. Jeziora zajmują tutaj około 310km2 powierzchni (ok. 30% powierzchni wodnej Pojezierza Mazurskiego). Dzięki temu, że obszar ten ma najwyższy wskaźnik jeziorności jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wędkarsko i turystycznie regionów Polski. Głównymi miastami są: Giżycko, Węgorzewo, Mikołajki, Ryn, Ruciane Nida.


Jezioro Kisajno

Powierzchnia jeziora Kisajno wynosi 1896 ha (wyspy zajmują obszar 122,9 ha), ma długość - 8,5 km, szer. - 3 km. Największa głębokość to 25 m. Kisajno należy do jezior II klasy czystości. Posiada silnie roziwniętą linię brzegową z niskimi brzegami, miejscami łagodnie wznoszącymi się, otoczonymi przeważnie łąkami i polami uprawnymi. Jezioro to zajmuje południową część jeziora Mamry. Od południa łączy się ono z jeziorem Niegocin za pomocą kanału giżyckiego i kanału niegocińskiego. W południowej części znajduje się także połączenie z jez. Popówka Wielka. Kanałem giżyckim długości 2,13 km prowadzi szlak żeglugowy z Giżycka do Węgorzewa. Kanał niegociński, łączy jez. Niegocin z jez. Kisajno poprzez jez. Tajty. Jego długość (łącznie z jez. Tajty) wynosi 4,2 km. Południową część jeziora Kisajno stanowi archipelag wysp o wspaniałych walorach turystycznych. Niestety, wszystkie wyspy są ścisłymi rezerwatami przyrody. Płynąc od południa mijamy kolejno wyspy: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów i Czapla, Kiermuza Wielka i ostatnia - Dębowa Górka. Okolice wysp stwarzają wspaniały klimat i nastrój godny polecenia wszystkim żeglarzom. Po minięciu Dębowej Górki wypływamy na wielką wodę północnej części Kisajna. Po stronie zachodniej znajdują się lasy i wzgórza Fuledy, wielkiego półwyspu otoczonego jeziorami: Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskie. Przy silnych wiatrach północnych i pn-zach warunki do żeglowania są cudowne, ale jednocześnie niebezpieczne. Przy Kisajnie należy zwrócić uwagę na kilka niebezpiecznych miejsc (są to kamienie i mielizny). Płynąc na północ przy dobrej pogodzie w kierunku północnym ponad drzewami można zauważyć prześwitujący czerwony dach zabytkowego pałacu w Sztynorcie.


Jezioro Niegocin

Powierzchnia jeziora Niegocin wynosi 2600 ha. Długość mierzona z północy na południe wynosi 7,2 km, zaś szerokość maksymalna to 4,8 km. Największa głębokość to 39,7 m. Niegocin należy do jezior III klasy czystości. Posiada dno piaszczysto - muliste. Wokół brzegów znajduje się wiele plaż, w tym także strzeżonych. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, miejscami zarośnięta trzcinami. Brzegi pagórkowate z niewielkimi kompleksami leśnymi na brzegu zachodnim. Wokół jeziora położonych jest wiele ośrodków wypoczynkowych. Wymienić należy również najbardziej atrakcyjne miejscowości jak Giżycko, Wilkasy, Strzelce, Rydzewo czy Kleszczewo. Przez Niegocin prowadzi szlak wodny Giżycko-Mikołajki. Niegocin jest trzecim co do wielkości jesiorem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Mazurskiego. We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa. W części południowej dwie zatoki noszące nazwy odrębnych jezior - jez. Bocznego i jez. Niałk. Na północy, jezioro Niegocin łączy się z jez. Kisajnem poprzez kanał giżycki i kanał niegociński. Na północnym brzegu znajduje się miasto Giżycko nazywane często letnią stolicą Mazur, na północno-zachodnim popularna wieś letniskowa Wilkasy. Znajdują się tam liczne wypożyczalnie jachtów, kajaków, rowerów wodnych oraz różnego rodzaju łódek. Miejscem naprawdę godnym polecenia jest także Rydzewo - nad samym Niegocinem, 8 km od Giżycka. Jezioro Niegocin posiada ogromne walory turystyczne. Właśnie tędy prowadzi szlak rejsów statków wycieczkowych. Lustro wody znajduje się na wysokości 116,2 m n.p.m.


Popówka Duża

Jezioro Popówka Duża leży przy południowym brzegu jez. Kisajno i jest z nim połączone kanalikiem. Wylot tego kanaliku leży w połowie drogi miedzy keją almaturu a ujściem kanału Piękna Góra. Na Popówce mieści się obecnie przystań łodzi wędkarskich należących w większości do mieszkańców Giżycka i okolic. Zaplecze przystani ulokowano w peryferyjnych częściach fortyfikacji Twierdzy Boyen. W kanaliku obowiązuje zakaz cumowania, a na samo jeziorko zagradza drogę dość niski mostek pieszy.

Joomla templates by a4joomla